Потрібна нова модель міжнародної безпеки. Участь України — не другорядна
Делегація американського аналітичного центру American Foreign Policy Council, що здійснює моніторинг ситуації в Україні та консультує державні установи США, зокрема Адміністрацію Трампа, готує нові рекомендації щодо України для американського уряду.
Це — результат останнього робочого візиту, протягом якого експерти AFPC за підтримки “Вільних Людей” провели зустрічі з керівництвом української держави в Києві, а також відвідали різні частини України: від Львова та області до Харкова, Краматорська, та передньої лінії фронту – околиць Авдіївки.
Зокрема, протягом свого 7-деннного перебування в Україні американські експерти зустрілись з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм, віце-прем’єр міністром України Іванною Климпуш-Цинцадзе, Міністром охорони здоров’я Уляною Супрун, Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним, Міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим,головою Служби Безпеки України Василем Грицаком, Генеральним прокурором Юрієм Луценком, Головою Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганною Гопко, Першим заступником начальника Генерального штабу ЗСУ Ігорем Колесником, міським головою Львова Андрієм Садовим, Першим заступником директора Українського Інституту Національної Пам’яті Аліною Шпак та іншими посадовцями.
Головною темою зустрічей стали умови посилення підтримки західного світу, прийняття необхідних законопроектів в сфері національної безпеки з урахуванням рекомендацій міжнародної спільноти, звільнення від корупції та громадський контроль силових відомств.
«Найбільшою за значенням у світі подією в другій половині ХХ ст. став розпад СРСР. А наступною за значимістю – постання незалежної України. Переконаний, що саме Україна є ключем для спільного добробуту так званого «пострадянського простору». Ми підтримуємо прагнення України до відновлення своєї територіальної цілісності. Підтримуємо зміцнення її безпеки. Наголошую: окрім інформаційної війни зараз буде точитися й війна юридична. Росія порушила дуже багато норм міжнародного права, отже Україна через міжнародні судові інстанції має повернути й території, й стягнути з РФ компенсацію за завдану шкоду», — вважає голова делегації Вільям Шнайдер, колишній перший заступник Держсекретаря США, виступаючи під час зустрічі зі студентами, викладачами та науковцями в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.
Проте, щоб досягти цих цілей, Україні потрібно провести радикальні реформи не лише в економіці чи в побудові конкурентної політичної системи, позбавленої корупції і клановості, а й глибоко реформувати власну систему безпеки.
«Перед Україною стоїть основне завдання – реформувати всю архітектуру безпеки та інтегрувати її в Західні системи, зокрема НАТО. Для цього слід, враховуючи пропозиції та досвід наших міжнародних партнерів, розробити та прийняти відповідне законодавство. Співпраця України та США в цих питаннях, прийняття закону “Про національну безпеку” – ключові завдання на порядку денному реформування держави», — говорить Андрій Левус, народний депутат, Керівник Проводу мережі «Вільні Люди».
Так, під час засідання круглого столу “Реформування системи національної безпеки України. Роль парламенту”, що відбувся у Верховній Раді України за участі членів делегації AFPC, голови Верховної Ради Андрія Парубія, народних депутатів, головним завданням реформування сектору безпеки в Україні визначено не тільки його ефективність, але й відповідність стандартам НАТО.
Але не лише законодавчі зміни цікавили американську делегацію. Вони також особисто побували на опорному пункті Збройних Сил України, що на лінії фронту поблизу Авдіївки. За словами Сергія Кузана, волонтера, заступника Керівника Проводу мережі “Вільні Люди”, що організовувала виїзд делегації до Харківської, Донецької областей, а також на лінію фронту, експерти спілкувались з військовими, оцінювали умови перебування, інші аспекти ведення війни. Крім того, американські експерти зустрілись з Головою Харківської обласної державної адміністрації Юлією Світличною, Першим заступником голови Донецької обласної державної адміністрації Євгеном Вілінським, керівництвом Антитерористичного центру, керівником військово-цивільної адмінстрації м. Авдіївка Павлом Малихіним та представниками Посольства США в Україні.
“Візити делегації AFPC до України є системними: це вже п’ята поїздка з 2014 року. Щоразу вони досліджують ситуацію в Україні під різними кутами: спілкуються як з високопосадовцями, так і з військовими чи громадськими активістами, волонтерами. Звіти за результатами візитів делегації стають вагомим аргументом у прийнятті вищим керівництвом США рішень в підтримку воюючої України”, – говорить Борис Потапенко, член делегації, радник AFPC по Україні.
У складі делегації AFPC: Вільям Шнайдер – екс-заступник голови Держдепу США, Герман Пірчнер – президент AFPC, Джастін Уімет – виконавчий директор конгресового комітету House Freedom Caucus, Вейн Меррі – колишній програмовий директор Atlantic Council, старший науковий співробітник з питань Європи та Євразії AFPC, Адріана Лучечко – президент The Quality Control Center, Джулія Бьорк – член правління AFPC, Борис Потапенко – в.о. Голови Ради Українських Державницьких Організацій Світу.
До теми. American Foreign Policy Council (AFPC) – американська консалтингова група з зовнішньої політики – американський консерваторський аналітичний центр зовнішньої політики США, що діє у Вашингтоні з 1982 року. Фахівці з питань зовнішньої та оборонної політики надають інформацію членам Конгресу США, виконавчої гілки влади, американській політичній спільноті, а також світовим лідерам за межами США. Крім того, AFPC публікує стратегічні доповіді та моніторингові матеріали щодо прогресу в політиці інших країн з консервативної точки зору (зокрема України, Росії, Китаю, країн Близького Сходу та Азії). Серед головних тем – безпека, а також поточний статус демократії та ринкової економіки.